SKU: MSZ-FT50VGK+MUZ-FT50VGHZ Manufacturer: Mitsubishi Electric
Excellent working range
Warranty: 36 months
Manufacturer: Mitsubishi Electric
Series: FT
Technology: Inverter
Capacity: 18 000 BTU
Energy Efficiency class (cooling): A++
Energy Efficiency class (heating): A+
Power Input Cooling/Heating: 1.63 / 1.30 kW
Power Output Cooling/Heating: 5.0 / 5.0 kW
Inverter Wall-Type Air Conditioner Mitsubishi Electric MSZ-FT50VGK / MUZ-FT50VGHZ 18 000 BTU
Available
Explore payment plans for this product
Fine and compact design
The FT series air conditioners have a compact design and small dimensions (280mm high and 229mm wide) that make it possible to install them even in the space above the door.
Fine and compact design Mitsubishi Electric MSZ-FT
Purifying filter with silver ionization
filter with silver ionization Mitsubishi Electric MSZ-FT
Hyper Heating
Hyper Heating Mitsubishi Electric MSZ-FT
Econo cool
Plasma Quad filter
Built-in Wi-Fi
Wi-Fi module included: Да
Made in: Япония
Warranty: 36 months
Type: Wall Type Air Conditioner
Technology: Inverter
Series: FT
Indoor Unit: MSZ-FT50VGK
Outdoor Unit: MUZ-FT50VGHZ
Power Supply: 1~/50/220-240 V/ø/Нz
Capacity: 18 000 BTU
Cooling Ca: 5.0 kW
Heating Capacity: 5.0 kW
SEER (Seasonal Cooling Efficiency): 7.2
SCOP (Seasonal Heating Efficiency): 4.3
Dimensions - Indoor Unit: 280 x 838 x 229 В x Ш x Д mm
Dimensions - Outdoor Unit: 714 x 800 x 285 В x Ш x Д mm
Weight - Indoor Unit: 10 kg
Weight - Outdoor Unit: 40 kg
Operation Range - Cooling: -10 ~ 46 °C
Operation Range - Heating: -25 ~ 24 °C
Refrigerant: R32
Noise level in cooling (High/Nom./Low/Silent): 48 / 45 / 40 / 28 dB(A)
Noise level in heating (High/Nom./Low/Silent): 54 / 51 / 45 / 28 dB(A)
Annual electricity consumption (Cooling/Heating): 243 / 1300 kWh
For a room up to: 35 m2
Piping Connections - Liquid/Gas: 6.35 / 12.7 mm