SKU: MSZ-AY50VGK+MUZ-AY50VG Manufacturer: Mitsubishi Electric
Mitsubishi Electric's quietest air conditioner
Warranty: 36 months
Manufacturer: Mitsubishi Electric
Series: AY
Technology: Inverter
Capacity: 18 000 BTU
Energy Efficiency class (cooling): A++
Energy Efficiency class (heating): A++
Power Input Cooling/Heating: 1.54 / 1.47 kW
Power Output Cooling/Heating: 5.0 / 5.5 kW
Inverter Wall-Type Air Conditioner Mitsubishi Electric MSZ-AY50VGK / MUZ-AY50VG 18 000 BTU
Available
Explore payment plans for this product
Extremely quiet operation
Extremely quiet operation Mitsubishi Electric MSZ-AY
Air Purification Filter
Air Purification Filter Mitsubishi Electric MSZ-AY
MELCloud WiFi Management
WiFi Management Mitsubishi Electric MSZ-AY
Improved design
Improved design Mitsubishi Electric MSZ-AY
Double barrier coating
PLASMA QUAD PLUS
Wi-Fi module included: Да
Made in: Япония
Warranty: 36 months
Type: Wall Type Air Conditioner
Technology: Inverter
Series: AY
Indoor Unit: MSZ-AY50VGK
Outdoor Unit: MUZ-AY50VG
Power Supply: 1~/50/220-240 V/ø/Нz
Capacity: 18 000 BTU
Cooling Ca: 5.0 kW
Heating Capacity: 5.5 kW
SEER (Seasonal Cooling Efficiency): 7.5
SCOP (Seasonal Heating Efficiency): 4.7
Dimensions - Indoor Unit: 299 x 798 x 245 В x Ш x Д mm
Dimensions - Outdoor Unit: 714 x 800 x 285 В x Ш x Д mm
Weight - Indoor Unit: 10.5 kg
Weight - Outdoor Unit: 40.5 kg
Operation Range - Cooling: -10 ~ 46 °C
Operation Range - Heating: -20 ~ 24 °C
Refrigerant: R32
Noise level in cooling (High/Nom./Low/Silent): 44 / 36 / 33 / 28 dB(A)
Noise level in heating (High/Nom./Low/Silent): 48 / 38 / 33 / 28 dB(A)
Annual electricity consumption (Cooling/Heating): 232 / 1248 kWh
For a room up to: 36 m2
Piping Connections - Liquid/Gas: 6.35 / 12.7 mm