SKU: MSZ-AY35VGK+MUZ-AY35VG Manufacturer: Mitsubishi Electric
Mitsubishi Electric's quietest air conditioner
Warranty: 36 months
Manufacturer: Mitsubishi Electric
Series: AY
Technology: Inverter
Capacity: 12 000 BTU
Energy Efficiency class (cooling): A+++
Energy Efficiency class (heating): A++
Power Input Cooling/Heating: 0.99 / 1.03 kW
Power Output Cooling/Heating: 3.5 / 4.0 kW
Inverter Wall-Type Air Conditioner Mitsubishi Electric MSZ-AY35VGK / MUZ-AY35VG 12 000 BTU
Available
Explore payment plans for this product
Extremely quiet operation
Extremely quiet operation Mitsubishi Electric MSZ-AY
Air Purification Filter
Air Purification Filter Mitsubishi Electric MSZ-AY
MELCloud WiFi Management
WiFi Management Mitsubishi Electric MSZ-AY
Improved design
Improved design Mitsubishi Electric MSZ-AY
Double barrier coating
PLASMA QUAD PLUS
Wi-Fi module included: Да
Made in: Япония
Warranty: 36 months
Type: Wall Type Air Conditioner
Technology: Inverter
Series: AY
Indoor Unit: MSZ-AY35VGK
Outdoor Unit: MUZ-AY35VG
Power Supply: 1~/50/220-240 V/ø/Нz
Capacity: 12 000 BTU
Cooling Ca: 3.5 kW
Heating Capacity: 4.0 kW
SEER (Seasonal Cooling Efficiency): 8.7
SCOP (Seasonal Heating Efficiency): 4.7
Dimensions - Indoor Unit: 299 x 798 x 245 В x Ш x Д mm
Dimensions - Outdoor Unit: 550 x 800 x 285 В x Ш x Д mm
Weight - Indoor Unit: 10.5 kg
Weight - Outdoor Unit: 28.5 kg
Operation Range - Cooling: -10 ~ 46 °C
Operation Range - Heating: -20 ~ 24 °C
Refrigerant: R32
Noise level in cooling (High/Nom./Low/Silent): 42 / 30 / 24 / 18 dB(A)
Noise level in heating (High/Nom./Low/Silent): 45 / 34 / 24 / 18 dB(A)
Annual electricity consumption (Cooling/Heating): 141 / 863 kWh
For a room up to: 25 m2
Piping Connections - Liquid/Gas: 6.35 / 9.52 mm