SKU: MSZ-FH50VE+MUZ-FH50VE Manufacturer: Mitsubishi Electric
Highest energy class
Warranty: 36 months
Manufacturer: Mitsubishi Electric
Series: FH
Technology: Inverter
Capacity: 18 000 BTU
Energy Efficiency class (cooling): A++
Energy Efficiency class (heating): A++
Power Input Cooling/Heating: 1.38 / 1.48 kW
Power Output Cooling/Heating: 5.0 / 6.0 kW
Inverter Wall-Type Air Conditioner Mitsubishi Electric MSZ-FH50VE / MUZ-FH50VE 18 000 BTU
Available
Explore payment plans for this product
3D i-see sensor
3D i-see sensor Mitsubishi Electric MSZ-FH
Fresh and clean air with Plasma Quad filter
Plasma Quad filter Mitsubishi Electric MSZ-FH
Natural breeze
Natural breeze Mitsubishi Electric MSZ-FH
Control over air flow
Control over air flow Mitsubishi Electric MSZ-FH
Wi-Fi module included: Не
Made in: Япония
Warranty: 36 months
Type: Wall Type Air Conditioner
Technology: Inverter
Series: FH
Indoor Unit: MSZ-FH50VE
Outdoor Unit: MUZ-FH50VE
Power Supply: 1~/50/220-240 V/ø/Нz
Capacity: 18 000 BTU
Cooling Ca: 5.0 kW
Heating Capacity: 6.0 kW
SEER (Seasonal Cooling Efficiency): 7.2
SCOP (Seasonal Heating Efficiency): 4.6
EER (Energy Efficiency in Cooling): 3.62
COP (Energy Efficiency in Heating): 4.05
Dimensions - Indoor Unit: 305 x 925 x 234 В x Ш x Д mm
Dimensions - Outdoor Unit: 880 x 840 x 330 В x Ш x Д mm
Weight - Indoor Unit: 13.5 kg
Weight - Outdoor Unit: 55 kg
Operation Range - Cooling: -10 ~ 45 °C
Operation Range - Heating: - 15 ~ 24 °C
Refrigerant: R410А
Noise level in cooling (High/Nom./Low/Silent): 44 / - / - / 25 dB(A)
Noise level in heating (High/Nom./Low/Silent): 46 / - / - / 25 dB(A)
Annual electricity consumption (Cooling/Heating): 244 / 1372 kWh
For a room up to: 37 m2
Piping Connections - Liquid/Gas: 6.35 / 12.7 mm