SKU: MSZ-FH25VE+MUZ-FH25VE Manufacturer: Mitsubishi Electric
Highest energy class
Warranty: 36 months
Manufacturer: Mitsubishi Electric
Series: FH
Technology: Inverter
Capacity: 9 000 BTU
Energy Efficiency class (cooling): A+++
Energy Efficiency class (heating): A+++
Power Input Cooling/Heating: 0.49 / 0.58 kW
Power Output Cooling/Heating: 2.5 / 3.2 kW
Inverter Wall-Type Air Conditioner Mitsubishi Electric MSZ-FH25VE / MUZ-FH25VE 9 000 BTU
Available
Explore payment plans for this product
3D i-see sensor
3D i-see sensor Mitsubishi Electric MSZ-FH
Fresh and clean air with Plasma Quad filter
Plasma Quad filter Mitsubishi Electric MSZ-FH
Natural breeze
Natural breeze Mitsubishi Electric MSZ-FH
Control over air flow
Control over air flow Mitsubishi Electric MSZ-FH
Wi-Fi module included: Не
Made in: Япония
Warranty: 36 months
Type: Wall Type Air Conditioner
Technology: Inverter
Series: FH
Indoor Unit: MSZ-FH25VE
Outdoor Unit: MUZ-FH25VE
Power Supply: 1~/50/220-240 V/ø/Нz
Capacity: 9 000 BTU
Cooling Ca: 2.5 kW
Heating Capacity: 3.2 kW
SEER (Seasonal Cooling Efficiency): 9.1
SCOP (Seasonal Heating Efficiency): 5.1
EER (Energy Efficiency in Cooling): 5.15
COP (Energy Efficiency in Heating): 5.52
Dimensions - Indoor Unit: 305 x 925 x 234 В x Ш x Д mm
Dimensions - Outdoor Unit: 550 x 800 x 285 В x Ш x Д mm
Weight - Indoor Unit: 13.5 kg
Weight - Outdoor Unit: 37 kg
Operation Range - Cooling: -10 ~ 45 °C
Operation Range - Heating: - 15 ~ 24 °C
Refrigerant: R410А
Noise level in cooling (High/Nom./Low/Silent): 42 / - / - / 20 dB(A)
Noise level in heating (High/Nom./Low/Silent): 44 / - / - / 20 dB(A)
Annual electricity consumption (Cooling/Heating): 96 / 819 kWh
For a room up to: 20 m2
Piping Connections - Liquid/Gas: 6.35 / 9.52 mm